Jaki wpływ ma inteligencja emocjonalna na skuteczność i radość?

Daniel GolemanCzy słyszałeś o „Inteligencji Emocjonalnej” Daniela Golemana, dr nauk humanistycznych, wykładowcy Harvardu, felietoniście New York Times? Jego książka od wielu lat inspiruje miliony osób na całym świecie, burząc paradygmat intelektu/inteligencji jako kluczowego czynnika sukcesu. Autor inspiruje do zmian, wskazując umiejętność kierowania emocjami jako jedną na najważniejszych kompetencji, które powinniśmy mieć aby odnosić „sukcesy” w obecnych czasach.

„Dlaczego uczniowie czwórkowi rekrutują piątkowych, aby Ci pracowali dla trójkowych”?

Kiedyś usłyszałem takie zdanie i… zaniemówiłem. Najpierw odrzuciłem je jako zbytnie generalizowanie, lecz później zastanowiłem się jaką ilość prawdy niesie to stwierdzenie? Czego młody człowiek uczy się w szkole? Za co jest nagradzany? W jakim stopniu nabyta w szkole wiedza jest przydatna w pracy. Polska szkoła stawia przede wszystkim na nauczanie WIEDZY. Zakres wiedzy jest szeroki (dużo przedmiotów). Sporo trzeba wkuć, by zdać i zapomnieć. Jak ktoś nie wkuje, to musi kombinować (ściągać, uciekać ze sprawdzianu/egzaminu, prosić nauczyciela o poprawki) lub przyjąć słabą ocenę i pogodzić się z nią. Jakie mogą być powody tego, że uczniowie dostają 3:

 • nie interesuje ich przedmiot
 • nie chcą wkuwać na blachę
 • wiedzą, że dany przedmiot (wiedza) nie przyda im się w życiu
 • wolny czas przeznaczają na przyjemności
 • mają inne pasje
 • brak systematyczności
 • prokrastynacja (odkładają sprawy na później)

Tych powodów może być mnóstwo, lecz lekko generalizując – „mają to gdzieś”, dostrzegają, że uczenie się w szkołach nie dostarcza im wartości. Jestem z pokolenia „kosy – 77”. Nasi rodzice zostali wychowani w poprzedniej erze biznesowej – przemysłowej. Wpajano im: ucz się pilnie, zdobywaj dobre oceny i znajdź dobrą pracę. Bez chwili zastanowienia rodzice  mówili to samo nam: uczcie się, zdobywajcie oceny, idźcie na studia i szukajcie dobrej pracy. Czy teraz jest inaczej?

Milionerzy, miliarderzy bez wyższego wykształcenia

Zdaję sobie sprawę, że publikując tę listę możesz powiedzieć: jestem w stanie znaleźć milionerów, miliarderów z „dobrym” wykształceniem. Pewnie, że tak! Nie mniej jednak – słuchając, czytając wypowiedzi „bogaczy”- przewija się temat edukacji. Znacząca część mówi, że nie miała chęci ani czasu na naukę, oni mieli pomysł na siebie i zaczynali robić biznes. Lista polskich milionerów bez wykształcenia.

 • Bill Gates (Microsoft)
 • Steve Jobs (Apple)
 • Mark Zuckerberg (Facebook)
 • Richard Branson (Virgin)
 • Ingvar Kamprad (IKEA)
 • Michael Dell (DELL)
 • Zygmunt Solorz-Żak (Polsat)
 • Roman Karkosik
 • Dariusz Miłek (CCC)

Iloraz inteligencji nie ma znaczenia

Przez lata wpajano nam, że osoby, które mają wysokie IQ są lepsze. Przypisywaliśmy wysokiej inteligencji – wysokie wyniki (w szkole czy w biznesie). Niskie wyniki inteligencji – głupota. Z drugiej strony – postrzegamy inteligencję jako coś stałego, raczej niezmiennego w czasie. I wiesz co, czytelniku? To gówno prawda!

Iloraz inteligencji bardzo słabo koreluje z zadowoleniem z życia, sukcesami czy szczęściem

Daniel Goleman  pisze:

Nowa miara zakłada, że mamy wystarczające zdolności umysłowe i wiedzę fachową, aby wykonywać naszą pracę, a zatem skupia się na cechach osobowościowych, takich jak inicjatywa i współodczuwanie, umiejętność przystosowania się i zdolność przekonywania (…) Uzyskane wyniki wskazują na to, że inteligencja emocjonalna ma fundamentalne znaczenie dla wybitnych osiągnięć, niemal we wszystkich zawodach i na wszystkich stanowiskach.

Autor powołuje się na badania przeprowadzone wśród kilkudziesięciu tysięcy pracowników w różnych zawodach. Badania te wykazały cechy, które pozwalają zostać znakomitym pracownikiem, zwłaszcza na kierowniczym stanowisku.

Inteligencja emocjonalna wg Daniela Golemana

Inteligencja emocjonalna to połączenie zdolności intrapsychicznych (lepsze zrozumienie siebie) i społecznych. Badania naukowców (w tym Golemana) pokazują, że wysokie wskaźniki intelig. emocjonalnej jest związany z większa radością i zadowoleniem z życia oraz poczuciem szczęścia.

Jesteś ciekaw jakie umiejętności mogą sprawić, byś poczuł większą radość w życiu?

Rozumienie własnych emocji:

Zarządzanie emocjami:

Samomotywacja:

Rozpoznawanie emocji u innych:

Utrzymywanie relacji międzyludzkich: